تجهیزات شبکه | گروه کسب و کار ویژن
Brook Preloader
021-91092839 خط ویژه

تجهیزات شبکه

تجهیزات شبکه

خواندن این مطلب باید حدود 10 دقیقه طول بکشد.

تجهیزات شبکه برای ترکیب ، جداسازی، تغییر، افزایش یا هدایت بسته های اطلاعات در طول یک رایانه یا شبکه مخابراتی استفاده می شود. این تجهیزات شامل ایستگاه های کاری (رایانه ها ، سرور ها ، پرینترها و…) هاب ، سوئیچ ، روتر ، بریج ها، گتوی ها، ملتی پلکسر ، فرستنده ، گیرنده و فایروال است. تجهیزات شبکه علاوه بر نوع دستگاه ، توسط پروتکل (به عنوان مثال ، اترنت) و نوع پورت یا رابط (به عنوان مثال ، T1) تعریف می شود. این مفاهیم در زیر توضیح داده شده است.

تجهیزات شبکه چگونه کار می کند

تجهیزات شبکه دستگاه ها را به هم متصل می کند تا داده ها بین آنها به اشتراک گذاشته شود. طرح بندی یا توپولوژی این دستگاه های متصل ، طراحی یا ساختار شبکه را توصیف می کند. توپولوژی های رایج برای شبکه های کامپیوتری شامل حلقه ای، ستاره ای ، درختی و مش است. توپولوژی های ترکیبی نیز استفاده می شود.

در شبکه های بی سیم ، دستگاه ها از طریق امواج رادیویی ارتباط برقرار می کنند و نیازی به اتصالات فیزیکی ندارند. در شبکه های سیمی از کابل استفاده می شود. این کابلها مجهز به کانکتورهایی برای یک نوع پورت یا رابط خاص هستند. به عنوان مثال ، کابل های رابط واحد اتصال (AUI) مجهز به کانکتورهای 15 پین هستند که با یک گیرنده 15 پینی در فرستنده های شبکه جفت می شوند.

شبکه های کامپیوتری داده ها را بر اساس پروتکل هایی که مکانیسم های اساسی ارتباطات شبکه هستند ، اداره می کنند. پروتکل های شبکه ویژگی های نرم افزاری ارتباطات داده ، از جمله ساختار بسته ها و اطلاعات موجود در آنها را مشخص می کند. بسته به نوع شبکه ، بسته ها ممکن است بلوک ، سلول ، قاب یا بخش نامیده شوند. پروتکل های شبکه همچنین ممکن است برخی یا همه ویژگی های عملیاتی سخت افزار شبکه را که بر روی آنها اجرا می شوند را شامل شوند.

این نمودار یک شبکه با انواع تجهیزات را به تصویر می کشد

تجهیزات شبکه

انواع تجهیزات شبکه

  • هاب ها یک مکان مرکزی برای اتصال کابل به ایستگاه های کاری را فراهم می کنند. دو نوع وجود دارد: منفعل و فعال.
  • سوئیچ ها دستگاه ها را به رایانه های میزبان متصل می کنند و به تعداد زیادی از این دستگاه ها اجازه می دهد تعداد محدودی از پورت ها را به اشتراک بگذارند.
  • روترها دستگاه های وابسته به پروتکل هستند که شبکه های فرعی را متصل می کنند یا یک شبکه بسیار بزرگ را به زیر شبکه های کوچکتر تقسیم می کنند.
  • تکرارکنندگان (ریپیتر) از بازسازی و بازیابی مجدد برای اطمینان از اینکه سیگنال ها به وضوح از طریق تمام بخشهای شبکه منتقل می شوند ، استفاده می کنند.
  •  پل ها (بریج ها) برای اتصال شبکه های محلی یا از راه دور استفاده می شود. آنها مدیریت شبکه را متمرکز می کنند.
  • گتوی ها می توانند شبکه ها را با پروتکل های ارتباطی متفاوت و ناسازگار متصل کنند.
  • مولتی پلکسرها چندین ورودی سیگنال را در یک خروجی ترکیب می کنند.
  • فرستنده ها گره ها را متصل می کنند و سیگنال ها را ارسال و دریافت می کنند. آنها گاهی واحدهای دسترسی متوسط (MAU) نامیده می شوند.
  • فایروال ها از شبکه در برابر دسترسی های غیر مجاز محافظت می کنند.

سایر دستگاه های شبکه مانند اکسس پوینت های بی سیم (WAP) و پلتفرم های مدولار نیز در دسترس هستند.

مشخصات محصول و عملکرد

تجهیزات شبکه ممکن است برای شبکه های محلی (LAN) ، شبکه های کلان شهری (MAN) یا شبکه های وسیع (WAN) طراحی شده باشد.

lan-man-wan

نوع پردازنده ، سرعت و حافظه رایانه از دیگر پارامترهای مهم تجهیزات است. فاکتورهایی شامل تراشه ها ، بردها یا کارت ها و ماژول های مستقل یا وابسته است. مشخصات عملکرد شامل نرخ داده و دمای کارکرد ، تعداد کاربران و اتصالات همزمان که دستگاه ها می توانند پشتیبانی کنند و تعداد کل کنترل دسترسی به رسانه (MAC) آدرس دهی شده که می تواند ذخیره شود.

ویژگی ها و برنامه های کاربردی

هنگام انتخاب تجهیزات شبکه ، خریداران باید به این نکته توجه داشته باشند که آیا دستگاه بر روی اترنت (PoE) بکارگیری می شود یا از پروتکل صدا از طریق اینترنت (VoIP) پشتیبانی می کند یا خیر. دستگاههایی با قابلیت دوبلکس کامل می توانند داده ها را به طور همزمان در هر دو جهت منتقل کنند ، و ممکن است بر خود ایستا یا قابل نصب روی رک باشند. ویژگی های محصول مانند زنگ هشدارها و نشانگرهای LED اعلان های شنیداری و بصری را به مدیران شبکه ارائه می دهد.

تجهیزات شبکه ممکن است برای کاربردهای خاصی طراحی یا مناسب باشند. به عنوان مثال ، محصولات ایمن سازی شده اغلب در برنامه های مخابراتی استفاده می شود. بدنه آنها محافظت در برابر شرایط مربوط به آب و هوا را انجام می دهد و می تواند به عنوان یک مخزن حرارتی عمل کند و دمای بالا را از اجزای حساس دور کند.

جهت نیاز به دریافت مشاوره رایگان و اطلاعات بیشتر از شما دعوت می شود به صفحه تخصصی واقع در سایت گروه ویژن با موضوع پشتیبانی شبکه مراجعه نموده و با ما در تماس باشید ، ما خدمات رایگانی بسیاری را بدون نیاز به پرداخت هزینه و قرارداد به شما ارائه خواهیم داد.

دیدگاه تان را مطرح کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.